اپلیکیشن همراهی
رمان مذهبی

مطالعه به عنوان یکی از راهکارهای رشد و تعالی انسانی شناخته میشود؛ به ویژه در رابطه با مطالعه کتاب مذهبی که مخاطبان خاص خود را دارد. در این نوشته به بهترین شیوه های شروع و خواندن کتاب های مذهبی می پردازیم تا علاوه بر بهره برداری مناسب، اشتیاق مطالعه در شما روز به روز افزایش یابد.

 

1-اسلام پرچمدار کتاب مذهبی و کتابخوانی

در تمام آموزه های دین مبین اسلام اهمیت موضوع آگاهی و خرد و نقش تفکر در شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی مسلمانان بیان شده و مورد تأکید است.

نمونه آن آیه شریفه 9 سوره زمره ” هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ”؛ آیا آنان که می‌دانند با آنان که نمی‌دانند برابرند؟ تنها خردمندان متذکر می شوند» در این آیه  اهمیت مطالعه که نتیجه آن تفکر و تعقل است ، به روشنی به چشم می خورد.

تعدد کتاب‌های مذهبی و علمی و تأسیس کتابخانه‌ها در دوران شکوفایی تمدن اسلامی و آثار مکتوب بزرگان و دانشمندان مسلمان ایرانی همه مؤید بر اهمیت کتاب و کتابخوانی است.

البته توجه ویژه پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(س) در قالب احادیث فراوانی که در این رابطه  به دست ما رسیده، حاکی از اهمیت این مسئله در نزد آن بزرگواران است.

مصداق این موضوع حدیثی از پیامبر اکرم(ص) است که می‌فرمایند: «مَن ماتَ و مِیراثُهُ الدَّفاتِرُ وَالْمَحابِرُ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ؛ هر که بمیرد و میراث او دفترها و دوات باشد، بهشت بر او واجب است».

همچنین حضرت علی (ع) می‌فرمایند: در عجبم از مردی که به جسم خویش چه بسیار اهمیت می‌دهد و غذای آلوده نمی‌خورد اما نسبت به کتاب و مطالعه که برای تغذیه روح اوست بی‌اعتنا است و مطالعه نمی‌کند و یا اگر مطالعه می‌کند کتاب‌های خوبی مطالعه نمی‌کند.

2-برای مطالعه کتاب مذهبی، زمان خاصی را اختصاص دهید

مهترین پیشنهاد ما در این زمینه اختصاص اوقات فراغت البته به صورت دائمی برای مطالعه است. توجه داشته باشید که تب اشتیاق شدید برای مطالعه به سرعت ایجاد آن، کاهش خواهد یافت. پس اختصاص اوقات خاص و دائم نقش به سزایی در افزایش اشتیاق به مطالعه دارد.

اگر این اوقات فراغت تنها 10 دقیقه در روز است، این زمان اندک هم به شرط استمرار می تواند بسیار ارزشمند باشد و به مرور باعث تغییرات شگرفی در شما خواهد شد.

اپلیکیشن مذهبی

3-هدف خود از مطالعه کتاب مذهبی را مشخص کنید؟

اگر توانستید این روحیه را در خود تقویت کنید که برای کامل‌شدن از نظر دینی، اخلاقی و علمی بایستی به مطالعه بپردازید به طور حتم این نقطه شروع مناسبی برای شما خواهد بود.

انگیزه­های مالی (شرکت در مسابقات با انگیزه دریافت جوایز) نمی تواند انگیزه مستمری برای مطالعه کتب مذهبی در شما ایجاد کند و چه بسا به زودی تمام یافته های این نوع از مطالعه از ذهن شما خارج شود.

 

خواندن این مطلب را به شما توصیه میکنیم

آشنایی با کتاب های مذهبی پرفروش طاقچه در سال ۹۸

 

4-کتاب‌هایی را مطالعه کنید که پاسخگوی نیازهای روز شما باشد!؟

شاید شما هم شنیده باشید که انسان بی‌سواد کور است و قرآن کریم هم در این رابطه می‌گوید: برای اینکه بتوانی این کوری را از بین ببری باید مطالعه کنی و بیاندیشی. درباره مطالعه کتاب هایی که بتواند پاسخگوی همه جانبه مخاطبان باشد نمی توان نسخه‌ای کلی نوشت و بستگی به موضوع مطالعه مورد نیاز شما دارد.

کما اینکه امام خمینی (ره) در این رابطه فرمودند: با توجه به گستره وسیعی که دارد کتاب‌های شهید مطهری را بخوانید که اعتقادات، اخلاق، تاریخ و پاسخ به مسائل زمان را در بر دارد.

 

 

 

5-باید بتوانید در مورد کتاب مذهبی موردنظرتان با دیگران بحث و مناظره کنید؟

یکی از شیوه­ های ماندگاری موضوعات مورد مطالعه که به طور تجربی مورد اثبات قرار گرفته است بحث و مناظره در مورد موضوع مطالعه شده است. این شیوه در حوزه های علمیه همیشه مورد استفاده قرار می گیرد تا علاوه بر ماندگاری ذهنی موضوعات مورد مطالعه، با دیدگاه­های مختلف آشنا شده و پس از اثبات علمی و عقلی، مباحث به طور بنیادی در ذهن انسان شکل گیرد.

علاوه بر موضوع مطرح شده، قرار گرفتن در فضای بحث، تحلیل و مناظره باعث اشتیاق زیادی در رابطه با جستجوی مطالب و حل مسائل جدید می شود که به خودی خود این موضوع باعث افزایش اشتیاق برای مطالعه می شود.

اگر به فضای بحث و مناظره دسترسی ندارید، در فضای اینترنت می توانید، تحلیل و یا یادداشت های مناسبی در رابطه با کتاب موردنظرتان پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که بهترین کلید برای ایجاد فضای بحث و مناظره، قرار دادن کلمات پرسشی “چرا” و “چه طور” از عنوان کتاب تا یک به یک مباحث مورد مطالعه است. این موضوع می تواند پرسش های زیادی را در ذهن شما به وجود آورد که خود مقدمه خوبی برای شروع یک بحث تحلیلی برای یک کتاب مذهبی است.

 

اپلیکیشن مذهبی

6-درباره منابع مطالعاتی کتاب‌ های مذهبی خود تحقیق کنید

نویسنده یا مترجم و عنوان انتشارات، دو مولفه مهم برای یافتن بهترین منابع مطالعاتی مذهبی است. به طور حتم صرفاً عنوان مورد جستجوی شما نمی تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

نویسندگان نام آشنا به دلیل تجربیات بالایی که دارند می توانند کامل ترین و سریع ترین پاسخ ها و راهکارها را به شما ارائه دهند. از طرفی میتوان به اعتبار محتوای ارائه شده هم استناد کرد، لذا مطالعه صرف موضوع مورد سوال، نمی تواند شما را به پاسخ مناسبی برساند و از طرفی با نرسیدن به پاسخ مناسب، جذابیت مطالعه در شما کاهش خواهد یافت.

البته باید توجه داشت که با توجه به بروز و ظهور برخی از جهت گیری های خاص افراطی و تفریطی، انتخاب مولف یا مترجم معتبر اهمیتی دو چندانی پیدا می کند.

در مورد ناشر کتاب مورد نظر هم حساسیت موضوع از آنجایی خود را نشان می دهد که برخی از ناشران به هر دلیلی اقدام به کوتاه کردن مطالب کتاب می کنند تا در مورد چاپ صرفه جویی هایی اقتصادی مدنظر عملی شود و یا به هر علتی در موضوع ترجمه دقت خاصی نمی شود و اتفاقی که می افتد، ارائه کتابی با محتوای سطح پایینی است که مسلماً باعث افت اشتیاق شما در مورد مطالعه کتب مذهبی خواهد شد.

 

خواندن این مطلب میتواند برای شما مفید باشد 

8 مشخصه برتر یک اپلیکیشن مذهبی

 

7- کتاب های سنگین نامناسب برای شروع کار !؟

در صورتیکه مطالعه کتاب های مذهبی به عنوان یک قاعده در زندگی شما جای نگرفته است، بهتر است  سراغ کتاب هایی با مباحث سنگین و دارای صفحات زیاد نروید، زیرا با توجه به اینکه عادت به مطالعه زیاد در شما وجود نداشته است با افزایش زمان اتمام کار مطالعه کتاب و در نتیجه افزایش زمان مطالعه، نوعی بی رغبتی برای مطالعه در شما شکل خواهد گرفت.

 8-ایست، کتاب خوبی نیست!؟

اگر به کتاب مناسبی برای مطالعه رسیدید به خاطر داشته باشید که شما به مطالعه تمام کتاب و حتی جلدهای دیگر مجبور نیستید!؟ بهتر است که به فهرست، سرفصل ها و عناوین آن ها بیندازید در صورتیکه رغبتی در شما ایجاد نشد، از مطالعه آن منصرف شوید. برای توضیح بیشتر اگر شما کتابی 200 صفحه ای در یکی از زمینه های مورد نظر برخوردید به اندازه مطالعه 50صفحه به خود وقت بدهید، در صورتیکه در شما انگیزه ای برای ادامه ایجاد نکرد بدون هیچ درنگی کتاب بعدی را انتخاب کنید.

9-مطالعه برای خودم، نه دیگران!؟

تلاش کنید انگیزه اصلی از مطالعه کاملاً شخصی و باعث لذت در شما بشود. حتی مطالعه نباید به عنوان یک رقابت برای شما تلقی شود. مطالعه یک کتاب مذهبی قرار نیست باعث افزایش اطلاعات شما در مجامع و مباحث علمی شود بلکه با هدف تعالی روحی میتوان به رشد علمی، فکری و عقلی هم دست یافت. از طرفی اگر از مطالعه یک کتاب لذت نمی برید و مطالعه آن صرفاً به دلیل سفارش یا توصیه یکی از دوستان است بهتر خود را مورد آزار قرار ندهید و کتابی معتبر که میتواند برای شما مناسب باشد را انتخاب کنید و از طرح این موضوع در حضور دیگران به هیچ وجه خجالت نکشید.

10-محیط مناسبی را برای مطالعه مذهبی خود انتخاب کنید

در توصیه علمای دینی حتی به نحوه نشستن و نوع مطالعه، سفارش های اختصاصی شده است. پس صرفاً انتخاب کتاب نمی تواند برای یک مطالعه مطلوب کفایت کند. توجه به این موضوع یک مطالعه متمرکز و بدون دغدغه را در شما ایجاد خواهد کرد و از مطالعه مکرر یک موضوع برای درک آن پییشگیری کند. البته به خاطر داشته باشید که محیط مطلوب، محیطی است که شما در آن به آرامش لازم برای مطالعه می رسید، لذا از چارچوب توصیه های مکانی ارائه شده خارج شوید و حتی به شکل آزمون و خطا هم سراغ آن ها نروید، کتاب خانه مسجد یا محله، نیمکت پارک و یا حتی اتاق شخصی شما میتواند بهترین مکان برای مطالعه شما باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.